معاون اشتغال و خودكفایی كمیته امداد مطرح كرد

لطمه های شیوع ویروس كرونا بر اشتغال مددجویان كمیته امداد

لطمه های شیوع ویروس كرونا بر اشتغال مددجویان كمیته امداد

به گزارش پرسی بلاگ معاون اشتغال و خودكفایی كمیته امداد از تغییر كاربری طرح های اشتغال مددجویان در شرایط ویروس كرونا بمنظور پشتیبانی از نظام بهداشت و درمان كشور آگاهی داد و اظهار داشت: مددجویان این نهاد با تغییر كاربری برخی از طرح های اشتغال خود، هم اكنون روزانه حدود 700 هزار عدد ماسك بهداشتی تولید می كنند كه این رقم بیش از 10 درصد تولید ماسك كشور است.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، حجت الله عبدالملکی در نشست خبری امروز خود اضافه کرد: در صورت اشباع نیاز داخلی، محصولات بهداشتی مددجویان به خارج کشور صادر خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۸ در مجموع حدود ۴۳۰ هزار شغل در کشور به وجود آمد، اضافه کرد: کمیته امداد با راه اندازی ۱۷۵ هزار و ۹۰۰ فرصت شغلی برای مددجویان و نیازمندان، حدود ۴۱ درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص داد.
وی با اشاره به اینکه کمیته امداد از سال ۱۳۹۰ تا ۹۶ بطور متوسط ۲۰ درصد اشتغال کشور را بوجود آورده است، افزود: این رقم در سال ۹۷ به ۳۰ درصد رسید و بر طبق اطلاعات سامانه کار و رصد، کمیته امداد با راه اندازی ۴۱ درصد اشتغال کشور در سال ۹۸ موفق به ثبت یک رکورد جدید در کشور شد.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با تقدیر از شبکه بانکی کشور برای ارائه تسهیلات مصوب به طرح های اشتغال مددجویان اظهار داشت: در سال ۹۸ حدود ۴۷۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به طرح های اشتغال مددجویان و نیازمندان پرداخت گردید که از این میزان ۲۸۵۳ میلیارد تومان در قالب تبصره ۱۶ از محل تکالیف شبکه بانکی، حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان بوسیله قانون اشتغال روستائیان و عشایر، ۳۵۰ میلیارد تومان از صندوق قرض الحسنه امداد ولایت و ۲۱۱ میلیارد تومان از دیگر منابع تامین شده است.
عبدالملکی با اشاره به اینکه کل تسهیلات برای اشتغال مددجویان در سال ۹۸ حدود ۵۸۰۰ میلیارد تومان مصوب شده بود، اضافه کرد: از این مبلغ، ۸۷ درصد به مددجویان تخصیص یافت و ۱۰۹۰ میلیارد دیگر با وجود تکمیل و ارسال پرونده طرح های اشتغال به بانک ها، به دلیلهای مختلف موفق به دریافت تسهیلات نشدند که اگر این مهم به انجام می رسید، اشتغال مددجویان در سال ۹۸ به ۲۰۰ هزار فرصت شغلی می رسید.
وی اظهار داشت: سال قبل ۲۳۰ هزار فقره مشاوره شغلی و ۱۵۱ هزار فقره آموزش کسب و کار به مددجویان ارائه شد که در نتیجه این اقدامات، طرح های اشتغال مددجویان به پایداری خوبی رسیده و در اثر نظارت مستمر، انحراف از طرح مصوب و تسهیلات بسیار ناچیز است.

برنامه ریزی برای ایجاد ۲۰۰ هزار فرصت شغلی برای مددجویان در سال ۹۹
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد از برنامه ریزی برای ایجاد ۲۰۰ هزار فرصت شغلی در سال جدید آگاهی داد و تصریح کرد: بدین منظور ۶۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پیش بینی شده که ۴۹۰۰ میلیارد آن از محل تبصره ۱۶ و شبکه بانکی، ۶۰۰ میلیارد تومان از قانون اشتغال پایدار روستایی و عشایر و ۷۰۰ میلیارد تومان از منابع داخلی امداد اختصاص خواهد یافت.
عبدالملکی به عملکرد طرح های اشتغال مددجویان پرداخت و اظهار داشت: مددجویان کمیته امداد پارسال ۲۷۰ هزار راس دام بزرگ شامل گاو و گوساله و ۵، ۵ میلیون راس دام کوچک شامل گوسفند و بز پرورش دادند که نقش بسیار زیادی در تامین پروتئین و گوشت قرمز مورد نیاز کشور دارد.
وی افزود: در همین سال حدود هزار طرح پرورش ماهیان گرم آبی و سردآبی و ۸۵۰ طرح قایق صیادیتوسط مدججویان امداد اجرا شد که سهم در خور توجهی از تولید گوشت سفید کشور را به خود مختص کرده است.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد تصریح کرد: مددجویان این نهاد در سال ۹۸ بیش از ۱۳۰ هزار متر مربع فرش تولید کردند و ۴۸ هزار هکتار اراضی باغی و زراعی را زیر کشت بردند.

تولید ۱۰ درصد ماسک کشور توسط مددجویان کمیته امداد
عبدالملکی به تغییر کاربری طرح های اشتغال مددجویان در شرایط ویروس کرونا بمنظور پشتیبانی از نظام بهداشت و درمان کشور پرداخت و اظهار داشت: مددجویان این نهاد با تغییر کاربری برخی از طرح های اشتغال خود هم اکنون روزانه حدود ۷۰۰ هزار عدد ماسک بهداشتی تولید می کنند که این رقم بیش از ۱۰ درصد تولید ماسک کشور است.
وی ادامه داد: همین طور روزانه ۵۰ هزار جفت دستکش بهداشتی و لباس بیمارستانی و اقلام ضدعفونی کننده توسط مددجویان تولید و در اختیار مراکز درمانی قرار می گیرد.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با اشاره به اینکه در صورت اشباع نیاز داخلی، محصولات بهداشتی مددجویان به خارج کشور صادر خواهد شد، تصریح کرد: تابحال ۲۵ میلیون عدد ماسک و اقلام بهداشتی توسط طرح های اشتغال مددجویان تولید شده است.

لطمه های انتشار کرونا بر طرح های اشتغال و کسب و کار مددجویان/ پشتیبانی از طرح های لطمه دیده

عبدالملکی به لطمه های انتشار کرونا بر طرح های اشتغال و کسب و کار مددجویان اشاره نمود و اضافه کرد: ۷۰۰ هزار طرح شغلی مددجویان بطور مستمر در حال پایش است و در صورت بروز خسارت به این طرح ها، با ارائه تسهیلات تکمیلی، پرداخت بلاعوض و استمهال وام های اشتغال صندوق امداد ولایت، بوسیله هیات هایی که در استانها تشکیل شده، از این طرح ها حمایت می نماییم.
وی درباب صندوق ضمانت وام اشتغال مددجویان نیز اظهار داشت: این صندوق در بهمن ماه ۹۸ تشکیل شد و در ماه پایانی سال حدود ۱۰۰ مورد ضمانت با ۲ میلیارد تومان اعتبار انجام داد و بر طبق برنامه ریزی انجام شده، امسال ۶۰۰ میلیارد تومان ضمانت نامه برای وام اشتغال مددجویان با اولویت زنان سرپرست خانوار صورت خواهد گرفت.
منبع:

1399/02/08
14:17:35
5.0 / 5
3459
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پرسی بلاگ