سردار رحمت اللهی اعلام كرد

كشف ۳۰ هزار قلم آثار باستانی

كشف ۳۰ هزار قلم آثار باستانی

به گزارش پرسی بلاگ فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور اقدامات یك ساله این یگان را امسال تشریح و از كشف ۳۰ هزار قلم آثار باستانی اطلاع داد.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار امیر رحمت اللهی در تشریح اقدامات یك ساله یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار نمود: این یگان در انجام وظایف ذاتی خود در حوزه مبارزه با جرایم ضد میراث فرهنگی، نگاهی دانش محور داشته و در حوزه پیشگیری خصوصاً پیشگیری اجتماعی هم فعالیتی چشم گیر دارد.
وی اضافه كرد: در همین راستا سال قبل كتابی با عنوان پیشگیری اجتماعی در حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی تدوین و با حمایت دانشگاه علوم انتظامی امین ناجا به چاپ رسید كه حالا بعنوان منبعی علمی برای دانشجویان به حساب می آید.
فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان كرد: جذب میراث بانان افتخاری از دیگر اقدامات ارزشمند این یگان به حساب می آید كه در جهت پیشبرد اهداف این وزارتخانه بعد از طی فرایند حقوقی و پیشنهاد طرح تدوین مربوط به آن به صورت نمادین در همایش تقدیر از میراث بانان برتر از آنها رونمایی گردید.
وی همینطور با بیان صدور ۲۷۰۰ برگ اخطاریه به مجرمان و متخلفان حوزه میراث فرهنگی اظهار داشت: از این تعداد صرفاً ۴۰۰ مورد منجر به تشكیل پرونده قضائی و ۲۳۰۰ مورد ناآگاهی مردمی از قوانین و مقررات حاكم بر میراث فرهنگی بود كه با تذكرات پیشگیرانه منتفی شد.
سردار رحمت الهی با اشاره به برقراری ارتباط با سامانه برخط رصد فضای مجازی معاونت قضائی دادستانی كل كشور از فیلترینگ ۱۲۰ سایت متخلف اطلاع داد و اظهار داشت: با رصد سایت های اینترنتی غیرمجاز و متخلف در حوزه های مختلف میراث فرهنگی با هرگونه تبلیغات خرید و فروش دستگاه های فلزیاب به شدت برخورد می شود.
سردار رحمت اللهی عنوان كرد: به منظور بهره گیری مناسب از ظرفیت ارگان های مختلف، تعامل گسترده ای با سرمایه های اجتماعی شامل بسیج، دانشگاه ها، مدارس، شوراها، دهیاری ها و … برای پیشگیری از وقوع هرگونه جرایم ضد آثار تاریخی - فرهنگی و حفاری های غیر مجاز امسال صورت پذیرفته است.
این مقام انتظامی در تشریح سایر اقدامات این یگان اظهار داشت: با عنایت به گستردگی و وسعت جغرافیایی در مجاورت روستاها در سراسر كشور ضمن انجام تعاملات سازنده با شوراهای اسلامی روستاها و دهیاری ها توسط یگان های تابعه و به منظور نظارت بر حوزه سرزمینی و رصد تحركات بزهكاران، بالغ بر هزاران جلسه تعاملی توسط یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جهت جلب مشاركت های اجتماعی برگزار شده است.
وی با اشاره بر اهمیت ارتقا دانش و مهارت حرفه ای نیروها، برگزاری دوره آموزش مدیریت استرس و خشم با همكاری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تهران و خانه بهداشت شمیرانات برای ۲۳۵ نفر و دوره مدیریت بحران با همكاری دانشگاه مالك اشتر و سازمان آتش نشانی شهرداری تهران برای ۶۰ نفر از كاركنان یگان حفاظت ستاد مركزی و استان تهران را همچون دوره های آموزشی و كاربردی ویژه كاركنان عنوان نمود.
فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور كشف ۳۰ هزار قلم آثار باستانی و توقیف ۳۲۰ دستگاه فلزیاب و همینطور سایر آلات و ادوات حفاری های غیرمجاز را از اهم اقدامات و فعالیتهای عملیاتی این یگان امسال دانست.

1398/12/22
23:22:52
5.0 / 5
3387
تگهای خبر: آثار , آموزش , اجتماعی , پلیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
پرسی بلاگ