در افتتاحیه جشنواره درخت دوستی در هند مطرح شد؛

شاهنامه نماد خردورزی ایرانی است

شاهنامه نماد خردورزی ایرانی است

به گزارش پرسی بلاگ سفیر ایران در هند در آیین افتتاحیه جشنواره درخت دوستی با مبحث شاهنامه فردوسی و هویت ایرانی، شاهنامه را نمادخردورزی و شجاعت ایرانی ها خواند.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، جشنواره فرهنگی و هنری شاهنامه فردوسی و هویت ایرانی با عنوان «درخت دوستی» شامل نمایشگاهی از پنجاه اثر مینیاتور از داستان های شاهنامه همراه با توضیحات انگلیسی با همكاری مشترك رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو، مركز میكروفیلم نور و بنیاد پازور وابسته به یونسكو در مركز بین المللی هند برگزار گردید.
در مراسم افتتاحیه این جشنواره، شریواستاوا، مدیر مركز بین المللی هند، علی چگینی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو، خانم شرناز كومار، از انجمن پارسیان و مسئول بنیاد پازور، قاسمی از شخصیت های مسلمان و معاون دانشگاه همدرد، محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی ایران و جمعی دیگر از مسؤلان و علاقه مندان حضور داشتند.
مدیركل مركز بین المللی هند در سخنانی، شاهنامه را از شاهكارهای ادبی جهان خواند كه به علت پیام ها و محتوای بلند موجود در آن باید به مخاطبین معرفی و ارائه شود.
وی همینطور با اشاره به علاقه مندی جامعه هند به شُعرای نامی ایران همچون فردوسی، برگزاری اینگونه جشنواره ها در معرفی آثار نام آوران شعر و ادب فارسی را تلاشی در تحكیم پیوندهای فرهنگی دو كشور خواند.
سفیر كشورمان هم در این مراسم شاهنامه را هویت ایرانی ها و نمادی از خردورزی و شجاعت ایرانی برشمرد و بر لزوم معرفی این شاهكار بزرگ ادبی به جامعه هند بخصوص نسل جوان تاكید كرد.
در ادامه این برنامه، خانم شرناز كومار، رئیس بنیاد پازول و خانم ناصر شرما، نویسنده و مترجم بخشی از شاهنامه فردوسی به زبان هندی هم در مورد خصوصیت ها و اهمیت ادبی شاهنامه و تاثیر آن در پیوندهای تاریخی فرهنگی ایران و هند سخنانی عرضه دادند.

1398/12/09
23:08:54
5.0 / 5
3961
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
پرسی بلاگ