درمان عفونت های زخم با نانو اسپری پژوهشگران كشور

درمان عفونت های زخم با نانو اسپری پژوهشگران كشور

پرسی بلاگ: پژوهشگران یكی از شركت های فناور با استفاده از نانو ذرات نقره محصولی را برای ضدعفونی كردن محل زخم معرفی كردند كه بگفته آنها این محصول قدرت بالایی در حذف میكروارگانیزم ها دارد.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، یكی از شركت های فعال در حوزه نانو فعالیت خودرا از سال ۱۳۸۸ با ارائه مشاوره، خدمات، پژوهش، تولید و توزیع محصولات نانو سیلور در بخش های صنعتی، كشاورزی، پزشكی، دامپروری و دامپزشكی، كشاورزی، محصولات آرایشی و بهداشتی مجاز و بسته بندی شروع كرد و هم اكنون تعداد زیادی از محصولات خودرا به بازار فروش عرضه نموده است.
اسپری ضدعفونی كننده زخم بر پایه نانوكلوئید نقره همچون محصولات این شركت است. نقره یك تاریخ طولانی و جذاب بعنوان یك ماده ضدباكتریایی دارد؛ چونكه این ماده دارای رفتار ضدمیكروبی است و توانایی بالایی در واكنش با غشاهای سلولی باكتری ها و یا قارچ ها دارد. فلز نقره و تركیبات معدنی آن در حضور آب و یا مایعات بدنی یونیزه می شود و می تواند با پروتئین ها، باقیمانده آمینو اسیدها، آنیون های آزاد و گیرنده های روی بدن پستانداران و غشاهای سلول های یوكاریوتیك واكنش دهد.
نقره سمیت كمی در بدن انسان از خود به جا می گذارد و ریسك حداقلی در موارد مسائل تنفسی، بلعی و پوستی دارد. با وجود این، مداومت تماس با نقره می تواند سبب ایجاد مشكلات پوستی، چشمی و غیره شود، ولی با كاهش ابعاد ذرات نقره (نانوذرات نقره درون كلوئید) این چالش مرتفع می شود. بدین جهت در این اسپری از این ماده استفاده شد و از این اسپری می توان برای كاربردهای پزشكی و آنتی میكروبی، استفاده در منسوجات و وسایل بهداشتی، كاربرد در تولید بیوداروها، تولید كاتالیست ها و اپتیك و الكترونیك بهره برد.
این اسپری پایه آب، قابلیت از بین بردن انواع میكروارگانیسم ها را دارد و از آنجایی كه این اسپری ضدعفونی كننده حاوی نانوذرات نقره است، خواص آنتی باكتریال داشته و از تكثیر و رشد میكرواورگانیسم های بیماری زا در محل زخم جلوگیری می كند و بدین سان به پیشگیری و درمان عفونت زخم كمك می نماید.
در این محصول به سبب وجود نانوذرات نقره، اكسیژن فعال تولیدشده كه سبب تخریب غشاء سلولی میكرواورگانیسم ها می شود. این اسپری می تواند روی باكتری های گرم مثبت و گرم منفی در موضع زخم تاثیر بگذارد. این اسپری بر خلاف بیشتر پمادهای زخم و سوختگی كه سبب تحریك، سوزش، درد و خارش در محل زخم می شوند، عاری از این نوع عوارض جانبی است.
هیدروژل پوشش دهنده زخم از دیگر دستاوردهای دانش بنیان این شركت است. این هیدروژل محیط مرطوبی بر روی زخم به وجود می آورد و ضمن آنكه امكان نفوذ اكسیژن به زخم را فراهم می آورد، مانعی برای نفوذ باكتری ها به محل زخم خواهد بود.
جذب ترشحات زخم، باكتری ها و پاك سازی زخم از سلول های مرده و تسریع شكل گیری بافت گرانوله، عدم اتصال به زخم و امكان جدا كردن پانسمان به راحتی و بدون درد از دیگر مزایای این هیدروژل است. از این محصول می توان برای سوختگی و تاول، بریدگی و خراشیدگی، آفتاب سوختگی، آرایشی و رطوبت رسان پوست بهره برد.
این پژوهشگران همین طور كرم مرطوب كننده مناسب پوست های لطمه دیده به بازار معرفی كردند. این كرم برای درمان اگزما، پسوریازیس، شقاق مقعدی، پوست های خشك، ترك پاشنه پا، ترك های روی پوست پس از زایمان، انواع زخم و سوختگی برطرف كننده سیاهی زیر چشم و كبودی های روی پوست تجویز می شود.
منبع:

1398/12/04
13:25:22
5.0 / 5
4009
تگهای خبر: بازار , بیماری , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ