دبیركل سازمان جهانی بهداشت:

كووید-۱۹ تهدیدی جدی برای جهانیان است

كووید-۱۹ تهدیدی جدی برای جهانیان است

پرسی بلاگ: دبیركل سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز گذشته (سه شنبه) شیوع كروناویروس جدید در چین را یك ˮتهدید بسیار جدی برای سایر جهانˮ خوانده و اعلام نمود باید آنرا ˮدشمن عمومی شماره یكˮ دانست.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، تدروس آدهانوم گبریسوس، دبیركل سازمان جهانی بهداشت از همه كشورها خواست تا تدابیر لازم را برای كشف و مهار این ویروس خصوصاً در حداقل ۳۰ كشور با سیستم های بهداشتی ضعیف تر كه شیوع این ویروس در آنها می تواند "ویرانی" ایجاد كند، انجام دهند.
آدهانوم با تاكید بر خطر جدی این عفونت ویروسی اضافه كرد: صادقانه بگویم، كروناویروس جدید در ایجاد دگرگونی های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی قدرتمندتر از هر حمله تروریستی است.
به گفته وی، چین تابحال ابتلای ۴۲ هزار و ۷۰۸ نفر را به كروناویروس جدید و مرگ بیشتر از ۱۰۰۰ نفر ناشی از آنرا تایید كرده و هم چنین در ۲۴ كشور دیگر نیز كمتر از ۴۰۰ مورد مبتلاشدن گزارش شده است.
سازمان جهانی بهداشت جلسه ای دو روزه را آغاز نموده و در آنجا به اقداماتی چون به اشتراك گذاری نمونه های ویروس و تسریع تحقیقات در مورد تولید داروها و واكسن ها پرداخته است.
آدهانوم با اشاره به این كه نخستین واكسن بیماری كروناویروس جدید كه الان با نام رسمی "كووید-۱۹" (Covid-۱۹) شناخته می شود، تا ۱۸ ماه آینده ایجاد می شود، گفت: جهانیان باید با استفاده از سلاح های موجود برای مقابله با این ویروس و در عین حال آماده سازی طولانی مدت با استفاده از مقدمات واكسن ها هر آنچه را كه امروز از دستشان برمی آید انجام دهند.
وی ادامه داد باتوجه به این كه ۹۹ درصد از موارد مبتلاشدن به كووید-۱۹ در چین شناسایی شده، این وضعیتی بسیار اضطراری برای آن كشور است اما در عین حال یك تهدید بسیار جدی برای سایر نقاط جهان نیز شمرده می شود.
دبیركل سازمان جهانی بهداشت این اظهارات را در جلسه دو روزه مربوط به شیوع كروناویروس جدید مطرح كرده است كه بیشتر از ۴۰۰ محقق و مقامات كشورهای مختلف در آن حضور داشته و هم چنین بعضی از مقامات چین و تایوان بوسیله كنفرانس ویدیویی در آن شركت داشتند.
آدهانوم روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به مواردی كه این هفته در فرانسه و انگلیس مشاهده شده است، به "مواردی درباره انتقال ویروس از افرادی كه سابقه سفر به چین را ندارند" اشاره نمود. آزمایش های كروناویروس پنج تبعه انگلیسی كه با فردی كه قبل تر به سنگاپور سفر داشته در كلبه ای واقع در یك پیست اسكی در فرانسه سكونت داشتند، مثبت درآمده بود.
وی در این ارتباط اظهار داشت: كشف همین تعداد كم از چنین مواردی می تواند جرقه ای باشد كه به آتش سوزی بزرگ تری تبدیل می شود اما حالا فقط یك جرقه است و هدف ما مهار آن است.
مقامات بهداشت هنگ كنگ اعلام نمودند ساكنین یك ساختمان مسكونی در هنگ كنگ كه یك زن و مرد در آن به كووید-۱۹ مبتلا بودند، تخلیه شده و آزمایش های این بیماری در آنها منفی تشخیص داده شده است. این خبر نگرانی ها را در مورد شیوع كروناویروس جدید در این شهر تحت كنترل چین كاهش داده است.
بنا بر گزارش رویترز، هنوز سؤالات بسیاری در مورد منشا ویروس باقی مانده است كه در ماه دسامبر در یك بازار حیات وحش در شهر مركزی "ووهان" چین پدیدار شد. آدهانوم در این جلسه اظهار داشت: ما امیدواریم كه یكی از نتایج این جلسه نقشه راهی توافقی برای تحقیقات در همین زمینه باشد كه پژوهشگران و كارشناسان آنرا ترسیم می كنند.
منبع:

1398/11/23
20:20:17
5.0 / 5
4392
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ