میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

از جنجال مالیات سفر تا بازپس گیری كاخ مرمر

از جنجال مالیات سفر تا بازپس گیری كاخ مرمر

به گزارش پرسی بلاگ بازپس گیری كاخ مرمر، جنجال مالیات سفرهای خارجی و ارسال گزارش گردشگری به سران قوا همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، در این هفته مالیات سفرهای خارجی كه توسط نمایندگان مجلس مصوب شد جنجالی را به پا كرد. هنوز هم این جنجال ادامه دارد. در لایحه مصوب مجلس بدون آنكه نظری از وزارت میراث فرهنگی پرسیده شود، اعلام نمودند كه برای سفرهای خارجی مالیات مصوب شده است.
براساس این مصوبه، سازمان امور مالیاتی مكلف است بابت خروج هر مسافر ایرانی به جز بعضی از موارد تبصره یك این مصوبه، از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی، وجوهی را بعنوان مالیات از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری كل كشور واریز نماید.
برخی از افراد جنجال به وجود آمده در باره مالیات سفر را اشتباه رسانه ها عنوان كردند و گفتند كه مالیات سفر همان عوارض خروج است و قرار نیست قیمت آن تغییری كند منتها درباره این مورد چند سوال عنوان شد. یكی اینكه چرا در همان مصوبه و چرا در تبصره ای به این مورد اشاره نشد كه این مالیات همان عوارض است و تنها نامش تغییر كرده است؟ سوال بعد اینكه گرفتن عوارض سابقه ای طولانی دارد و از سال ۶۴ تابحال هزینه ای بابت خروج از كشور از مسافران گرفته می شود. چرا تابحال هیچ بحثی درباره تغییر نام آن نشده بود؟ سوال دیگر آنكه چرا رئیس فراكسیون گردشگری مجلس اعلام نموده كه با این مورد مخالف است و چون عوارض گرفته می شود دیگر نیازی به دریافت مالیات نیست و چرا اعلام نموده كه پیگیر ملغی شدن آن خواهد بود؟ از جانب دیگر سازمان امور مالیاتی هم اخیرا اعلام نموده كه مصوبه اخیر مجلس همان وجوهی است كه مطابق روال قانونی قبل وصول می شد.
به گفته معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی بدیهی است این برداشت علاوه بر وصول وجوه قبلی بابت خروج از كشور مالیات جدیدی بر سفرهای خارجی وضع شده، برداشت ناصواب است.
در این هفته همینطور یكی از نمایندگان مجلس در تذكری به وزیر میراث فرهنگی و گردشگری درباره نحوه مرمت گنبد شیخ لطف الله سوال كرده و گفته است با عنایت به شرایط بحرانی گنبد، مرمت آن امری اجتناب ناپذیر بوده است. در واقع این یك تصمیم درستی بوده كه به روش نامناسب اجرایی شده و حساسیت های جامعه میراث فرهنگی كشور را برانگیخته است. از طرفی شواهد نشان داده است كه به اصل برگشت پذیری در این پروژه حساس هیچ توجهی نشده است.
وزیر میراث فرهنگی در این هفته در نشستی با فعالان بخش خصوصی همچون جامعه تورگردانان كه بیشتر در حوزه ورود توریستهای خارجی در كشور فعالیت می نمایند، اعلام نمود باآنكه وضعیت گردشگری بحرانی است و من هم هنوز در شوك هستم اما نباید خبرهای منفی در این عرصه سبب شود كه در سطح بین المللی، اوضاع گردشگری ایران نامناسب جلوه داده شود. ازاین رو بخش خصوصی باید به آمارهایی كه عرضه می كند، توجه بیشتری داشته باشد.
علی اصغر مونسان همینطور اعلام نمود برنامه هایی برای برگرداندن وضعیت گردشگری به سابق از روز شنبه اجرا خواهیم كرد. همینطور گزارشی در مورد وضعیت حال حاضر به سران قوا و اعضای شورای امنیت ارسال شده است.
سید رضا هاشمی رئیس اداره دیپلماسی وزارت امور خارجه گفته است سند استراتژیك بین وزارت خارجه و میراث فرهنگی تهیه شده است و امیدواریم به امضای دو وزیر برسد. همینطور در اولین نشست ستاد هماهنگی تنظیم روابط اقتصادی خارجی، مبحث گردشگری اضافه شده است. ازاین رو حضور فعالان بخش خصوصی می تواند بسیار مفید واقع شود. از جانب دیگر اعضای جامعه دیرینه شناسی كشور در اطلاعیه ای نسبت به نصب دوربین های مداربسته در محوطه های دیرینه شناسی انتقاد شدیدی به وزیر میراث فرهنگی داشتند و در این بیانیه نوشتند ابلاغیه وزارت میراث فرهنگی در محل كار كارشناسان بدعتی توجیه ناپذیر، شوم و مخرب است.
توجیه ناپذیر بودن چنین ابلاغیه ای از آنجایی است كه می دانیم خیلی از محوطه های باستانی به علت عدم تأمین اعتبار مالی فاقد ابتدایی ترین امكانات حفاظتی هستند و از این نظر حفاظت آنها یكی از نگرانی های كارشناسان است. پس چطور نصب دوربین های مداربسته در اولویت مدیریت وزارتخانه قرار گرفته است ولی نصب این دوربین ها در محوطه های جهانی در اولویت نیستند. این هفته همینطور از جانب بنیاد مستضعفان خبر رسید كه بزودی تا پیش از دهه فجر كاخ مرمر كه در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده، به موزه هنر ایران تقدیم خواهد شد. در ایام آتی خبرنگاران و عكاسان برای نخستین بار وارد این كاخ خواهند شد.

1398/11/04
23:37:20
5.0 / 5
4502
تگهای خبر: بین المللی , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
پرسی بلاگ