سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست:

بنزن و آروماتیك بنزین توزیعی كمی بیشتر از حد استاندارد است

بنزن و آروماتیك بنزین توزیعی كمی بیشتر از حد استاندارد است

به گزارش پرسی بلاگ سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به بهبود كیفیت سوخت بنزین و نفت گاز طی پاییز سال جاری نسبت به ابتدای سال اظهار داشت: میزان گوگرد موجود در سوخت به حد استاندارد نزدیكتر شده است اما در بعضی نمونه ها میزان بنزن و آروماتیك بنزین كمی بیشتر از حد استاندارد بود.زهرا سماعی در گفت و گو با ایسنا درباره آخرین وضعیت سوخت توزیعی در كشور اظهار نمود: طی پاییز سال جاری به صورت تصادفی از ۱۶۳ جایگاه توزیع سوخت در محورهای مواصلاتی - كه در قانون هوای پاك از آنها نامبرده شده - نمونه برداری صورت گرفته است.

وی اضافه كرد: خوشبختانه گوگرد موجود در نفت گاز در بیشتر جایگاه ها نسبت به ابتدای سال جاری وضعیت بهتری داشت و بیشتر نمونه ها در حد استاندارد PPM ۵۰ بود. در بعضی دیگر از نمونه ها هم محتوای گوگرد در حد ۱۰۰ PPM بود اما باید این نكته را در نظر داشته باشیم كه سال های گذشته گوگرد موجود در سوخت گازوئیل حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ و حتی تا ۱۰۰۰ PPM بود و این نشان داده است كه سوخت گازوئیل به استاندارد نزدیكتر شده است.

به گفته سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست در بعضی از نمونه ها میزان گوگرد نفت گاز زیر ۵۰ PPM و در بعضی نمونه ها به صورت تصادفی حدود ۲۵۰ PPM بود همینطور محتوای گوگرد در سوخت بنزین هم طی پاییز نوساناتی داشته و به صورت یكنواخت نبوده است. در بعضی جایگاه ها محتوای گوگرد بنزین زیر ۵۰ PPM و در بعضی دیگر حدود ۸۰ PPM گزارش شده است البته میزان گوگرد بنزین طی پاییز سال جاری هم به نسبت وضعیت بهتری نسبت به ابتدای سال داشت.

سماعی در ادامه ضمن اشاره به اینكه در بعضی نمونه برداری ها مشاهده است كه میزان بنزن و تركیبات آروماتیك بنزین مقداری از حدود استاندار فراتر رفته است، خاطرنشان كرد: استاندارد بنزن یك درصد و میزان استاندارد تركیبات آروماتیك ۳۵ درصد است اما در بعضی نمونه ها همچون نمونه های استان البرز مشاهده شد كه میزان بنزن مقداری بیش از اندازه استاندارد و در حد ۱.۲ و ۱.۴ بود.

سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: میزان تركیبات آروماتیك هم در بعضی نمونه های بنزین تهران اندكی فراتر از حد استاندارد بود.

وی در انتها تصریح كرد: دفتر پایش سازمان حفاظت محیط زیست میزان گوگرد در نفت گاز و میزان بنزن، تركیبات آروماتیك و گوگرد در بنزین را اندازه گیری می كند. سایر شاخص هایی كه در ارتباط با سوخت یورو ۴ هستند همچون عدد اكتان را سازمان ملی استاندار اندازه گیری می كند.

به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، پیش از این طی بهار و تابستان سال جاری در تهران و سایر كلان شهرهای كشور میزان گوگرد موجود در سوخت بنزین بسیار فراتر از حد مجاز رفته بود و گوگرد موجود در گازوییل هم تا حدی فراتر از حد مجاز بود. اما بر مبنای اندازه گیری های شركت كنترل كیفیت هوای تهران در همین بازه زمانی میزان بنزن سوخت بنزین در حد مجاز و حتی پایین تر از عدد استاندارد قرار داشت.

تركیبات آروماتیك بنزین هم هیدروكربن هایی مانند پارافین ها (آلكان ها)، نفتن ها(سیكلوآلكان ها) و اولفین ها(آلكن ها) هستند.

1398/10/20
16:11:21
5.0 / 5
4726
تگهای خبر: شركت , كیفیت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ