رشته ایران شناسی در كدام دانشگاه های آلمان ارائه می شود؟

چند و چون رشته ایران شناسی در نظام آكادمیك آلمان

چند و چون رشته ایران شناسی در نظام آكادمیك آلمان

به گزارش پرسی بلاگ مطالعات ایرانی در آلمان سابقه مهمی دارد، اما مبدا آن هنوز به درستی مشخص نیست. به علت همین سابقه هم در دانشگاه های مهم آلمان رشته ایران شناسی و رشته های مرتبط تاسیس شده است.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ:
كسی هنوز به درستی نمی داند كه پای مطالعات ایرانی چه زمانی به آلمان باز شده است. برخی انتشار ترجمه آدام اُلئاریوس از گلستان سعدی را سرآغاز پژوهش های ایران شناسی در آلمان می دانند و بسیاری دیگر معتقدند، زمانی كه گروتِفِند، متخصص زبانشناسی از دانشگاه گوتینگن، توانست بعضی از واژگان خط میخی كتیبه های تخت جمشید را رمزگشایی كند، دریچه ای جدید به مطالعات ایرانی باز شده است. هرچه هست، حالا با گذشت قرن ها از آن زمان ها، رشته ایران شناسی در چندین دانشگاه آلمان راه اندازی و برای دانش ‏پژوهان و دانشجویان آلمانی امكان تحصیل و تحقیق در این رشته فراهم گشته است. در این گزارش كه بخش پژوهش های فرهنگی رایزنی فرهنگی ایران درآلمان تهیه كرده، رشته چند وچون رشته ایران شناسی در دانشگاه های آلمان مورد بررسی قرار گرفته است. برای آشنایی هرچه بیشتر مخاطبان با این كرسی های این رشته نشانی اینترنتی دانشگاه هایی كه به عرضه آن می پردازند، هم عرضه شده است.
دانشگاه آزاد برلین
دانشگاه آزاد برلین برای علاقه مندان به مطالعات ایران، نامی آشناست. گروه ایران شناسی در این دانشگاه به صورت تخصصی بر مطالعات ایران باستان، ایران میانه و همینطور مطالعات زرتشتی تمركز دارد. در این راستا از سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰، رشته جدیدی با عنوان «ایران در دوران باستان و اواخر دوران باستان» در مقطع كارشناسی ارشد دانشگاه آزاد برلین افتتاح شد. این رشته به زبان انگلیسی است و نخستین گروه دانشجویان آن از پاییز سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰، وارد دانشگاه شدند. برپایه آنچه بر روی سایت دانشگاه قرار گرفته؛ هدف از تاسیس این رشته، آشنایی با فرهنگ، تاریخ، مذاهب و زبان ایرانی ها در دوران باستان و اواخر دوران باستان است.
دانشگاه آزاد برلین برای علاقه مندان به مطالعات ایران، نامی آشناست. گروه ایران شناسی در این دانشگاه به صورت تخصصی بر مطالعات ایران باستان، ایران میانه و همینطور مطالعات زرتشتی تمركز دارددر آن زمان، مادها، پارس ها و اشكانیان قلمرو ایران را از غرب و شرق گسترش داده بودند و افغانستان، بخش غربی پاكستان و حتی بخش هایی از شوروی سابق به ایران تعلق داشتند. البته تحصیل در رشته ایران شناسی دانشگاه آزاد برلین از مقطع لیسانس شروع می شود. در بین رشته های مقطع كارشناسی این دانشگاه، رشته ای به نام تاریخ و فرهنگ خاورمیانه با گرایش ایران شناسی وجود دارد. این رشته هم به زبان انگلیسی تدریس می شود. از فعالیتهای مهم گروه ایران شناسی دانشگاه آزاد برلین می توان به پروژه آرشیو دیجیتالی اوستا اشاره نمود. این پروژه با هدف گردآوری و تطبیق نسخه های خطی اوستا به راه افتاده است. همینطور برپایه گزارشی كه بر روی سایت دانشگاه قرار گرفته است؛ بخش ایران شناسی دانشگاه آزاد برلین، هر سال كتاب هایی را در حوزه ایران شناسی منتشر می كند. علاوه بر این ها، موسسه ایران شناسی دانشگاه آزاد برلین در هر ترم میزبان كنفرانس ها و كارگاه های آموزشی زیادی است. امسال هم این موسسه، میزبان نهمین كنفرانس اروپایی ایران شناسی بود و در این كنفرانس به بررسی موضوعات مختلف درباره ایران پرداخت.
https: //www.geschkult.fu-berlin.de/e/iranistik/
دانشگاه ماربورگ
بسیاری موسسه ایران شناسی دانشگاه ماربورگ را با پروژه آرشیو دیجیتالی اسناد فارسی می شناسند. محققان در این پروژه، اسناد تاریخی مربوط به دوران قرون وسطی، اوایل عصر جدید ایران و همینطور آسیای مركزی تا قرن بیستم را برای بایگانی دیجیتال مورد بررسی قرار می دهند. آنطور كه در سایت دانشگاه ماربورگ ذكر شده است، هدف از این طرح، دستیابی به اسناد و مدارك تاریخی به زبان فارسی است. این بانك دیجیتالی با امكانات وسیع جست وجو، دسترسی پژوهشگران به منابع دست اول تاریخی را آسان تر می كند. در بخشی از این سایت، درباره هدف ایجاد بانك اطلاعاتی آمده است: « با ایجاد این "بایگانی مجازی" نه تنها دسترسی به اسناد تاریخی فارسی آسان تر می شود، بلكه امكان جست وجوی دقیق درباره یك شخص، یك شهر، یك منطقه و یا درباره یك مبحث هم امكان پذیر خواهد بود.» این بانك اطلاعاتی شامل اسناد خصوصی و دولتی از قبیل فرمان ها، مكاتبات رسمی، شخصی و اسناد حقوقی مانند وقفنامه ها، عقدنامه ها و احكام قضایی است. از آنجائیكه این بانك اطلاعاتی به صورت پیوسته اسناد تاریخی انتشار یافته را بایگانی می كند، نقش مركز جمع آوری لیست اسناد را هم دارد. علاوه بر بانك اطلاعاتی، دانشگاه ماربورگ در سه مقطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا در رشته ایران شناسی دانشجو می پذیرد. آنطور كه در سایت دانشگاه درج شده است، در مقطع كارشناسی، مطالعات خاورمیانه با گرایش ایران شناسی وجود دارد. در دو مقطع كارشناسی ارشد و دكترا هم دانشجویان می توانند رشته مطالعات ایران شناسی را انتخاب كنند. همچین در این دانشگاه سمینارها و كارگاه هایی برای یادگیری زبان فارسی برگزار می گردد كه تابحال با استقبال خوبی مواجه بوده است.
https: //www.uni-marburg.de/de/cnms/iranistik و http: //www.asnad.org/en/
دانشگاه بامبرگ
دانشگاه بامبرگ به علت برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی، در بین دانشجویان رشته ایران شناسی شهرت خاصی دارد. در این دانشگاه، دانشجویان قبل از ورود به رشته مطالعات ایران، در یك دوره فشرده آموزش زبان فارسی شركت می كنند. بعد از آن، دانشجویان می توانند در مقطع كارشناسی، در رشته مطالعات شرقی با گرایش ایران شناسی ثبت نام كنند. همینطور در مقطع كارشناسی ارشد هم رشته ای با عنوان «ایران شناسی: زبان، تاریخ و فرهنگ» وجود دارد. اما بی گمان یكی از جالب ترین برنامه های موسسه ایران شناسی در دانشگاه بامبرگ، تبادل دانشجو با دانشگاه تهران است. بر مبنای توافقی كه میان دانشگاه تهران و دانشكده مطالعات ایرانی دانشگاه بامبرگ انجام شده است، سالانه تبادل دانشجو میان این دو دانشگاه انجام می شود.
بسیاری موسسه ایران شناسی دانشگاه ماربورگ را با پروژه آرشیو دیجیتالی اسناد فارسی می شناسند. محققان در این پروژه، اسناد تاریخی مربوط به دوران قرون وسطی، اوایل عصر جدید ایران و همینطور آسیای مركزی تا قرن بیستم را برای بایگانی دیجیتال مورد بررسی قرار می دهندبر این اساس، هر سال، ۶ دانشجو فیلولوژی ایرانی (به عنوان مثال دانشجویان مطالعات ایران، مطالعات اسلامی و غیره) این فرصت را دارند تا برای یك ترم زمستانی (از اكتبر تا فوریه) در دانشگاه تهران بورسیه شوند. همچنین، ۶ دانشجو از دانشگاه تهران هم می توانند برای یك ترم تحصیلی در دانشگاه بامبرگ فرصت مطالعاتی بگیرند. این برنامه از سال ۱۹۹۳ پایه ریزی شده است و در بین دانشگاه های اروپای غربی و آمریكای شمالی منحصر به فرد است. اخیرا مسؤلان دانشگاه بامبرگ اعلام نموده اند كه برای ترم زمستانی سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ هم به ۶ دانشجو آلمانی برای حضور در ایران بورسیه می پردازند. این بورسیه تحصیلی، شامل كمك هزینه سفر به تهران و بازگشت به بامبرگ به مبلغ ۶۵۰ یورو، ۵ ماه كمك هزینه تحصیلی به مبلغ ۸۲۵ یورو، كمك هزینه برای ثبت نام تا مبلغ ۳۷۰ یورو و ۵ ماه بیمه مسافرتی به مبلغ ۳۵ یورو خواهد بود. در این دوره، دانشجویان امكان مطالعه در موسسه دهخدا، دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران و همینطور دپارتمان زبان و ادبیات فارسی را دارند. متقاضیان باید درخواست خویش را تا تاریخ ۲۵ ماه مه ۲۰۲۰ به دانشگاه بامبرگ ارائه نمایند.
https: //www.uni-bamberg.de/orientalistik/iranistik/
دانشگاه هامبورگ
دانشجویان علاقمند به رشته های مطالعات ایران و اسلام به خوبی با موسسه آسیا-آفریقا در دانشگاه هامبورگ آشنایی دارند. در این موسسه، رشته های ایران شناسی، مطالعات اسلامی و ترك شناسی بعنوان زیرمجموعه ای از بخش تاریخ و فرهنگ خاورمیانه، در سه مقطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا عرضه می شود. بر مبنای آنچه بر روی سایت دانشگاه هامبورگ قرار گرفته؛ هدف از تأسیس رشته ایران شناسی در این دانشگاه، كسب دانش عمومی درباره تاریخ و فرهنگ ایران زمین، آشنایی با جغرافیای ایران و همینطور یادگیری زبان های باستانی ایران (به عنوان مثال فارسی میانه، اوستایی) است.
https: //www.aai.uni-hamburg.de/studium/bachelor/ba-hauptfach/vorderer-orient/voror-iranistik.html
دانشگاه گوتینگن
رشته مطالعات ایرانی در دانشگاه گوتینگن تنها به مطالعه فرهنگ و زبان فارسی ختم نمی گردد. بررسی تاریخ، جغرافیا، مذاهب و ادبیات فارسی بخش مهمی از رشته ایران شناسی در دانشگاه گوتینگن را تشكیل می دهد. این دانشگاه در سه مقطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا، رشته مطالعات ایرانی را به دانشجویان عرضه می دهد. جالب است بدانید كه در بخش دكترا تمركز اصلی محققان و دانشجویان این دانشگاه بر روی مطالعه فرهنگ و تاریخ هندی - فارسی است. مسؤلان موسسه ایران شناسی گوتنینگن معتقدند كه دانشجویان حوزه مطالعات ایرانی اغلب خویش را به منابع از ایران محدود می كنند. این در شرایطی است كه به قول آنها، منابع مستند فارسی و هندی در آرشیوهای هندوستان به مقدار زیاد موجود است و این اسناد، اطلاعات منحصر به فردی درباره مسائل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و مذهبی شبه قاره عرضه می دهند. با این وجود این منابع در پژوهش های ایران شناسان كمتر مورد توجه قرار می گیرد. علاوه بر این ها، در كتابخانه بخش ایران شناسی دانشگاه گوتینگن، منابغ خوبی برای آشنایی با تاریخ ایران پیش از اسلام و مطالعات ایرانی وجود دارد. همینطور در این دانشگاه، آرشیو دیجیتالی از فایل های صوتی به كردی و فارسی و مجموعه ای از فیلم های مدرن ایرانی هم تهیه شده است و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.
https: //www.uni-goettingen.de/en/63733.html
دانشگاه لودویگ ماكسیمیلیان مونیخ
دانشگاه لودویگ ماكسیمیلیان مونیخ از دیگر دانشگاه های آلمانی است كه رشته ایران شناسی را به دانشجویان علاقه مند عرضه می دهد. در این دانشگاه رشته مطالعات خاورمیانه با گرایش ایران شناسی در سه مقطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا عرضه می شود.
https: //www.uni-muenchen.de/studium/studienangebot/studiengaenge/studienfaecher/naher_mittler_osten/prom_iran/index.html
دانشگاه هایدلبرگ
در دانشگاه هایدلبرگ رشته ایران شناسی، بعنوان رشته ای مستقل شناخته نمی گردد و این رشته با رشته مطالعات اسلامی ادغام شده است. رشته مطالعات اسلامی هم زیرمجموعه ای از گروه زبان ها و فرهنگ های خاورمیانه است.
https: //www.uni-heidelberg.de/fakultaeten/philosophie/ori/islamwissenschaft/studienfuehrer_ir.html

1398/09/28
14:53:03
5.0 / 5
4703
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ