در یابود علامه حسن زاده مطرح شد؛

قدری از توانایی جوانی را برای پیری بگذارید

قدری از توانایی جوانی را برای پیری بگذارید

به گزارش پرسی بلاگ یکی از شاگردان علامه حسن زاده آملی اظهار داشت: مرحوم دشتی از علامه می خواهند که ایشان را نصیحت کنند؛ ایشان در جواب می گویند قدری از توان جوانی تان را برای زمان پیری بگذارید.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، مراسم یادبود علامه حسن زاده عاملی در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی با حضور سید علی حسینی آملی، از شاگردان و سید مرتضی حسینی کمال آبادی، رییس پژوهشکده ادیب فقه جواهری، در مجمع ناشران انقلاب اسلامی اجرا شد. سید علی حسینی آملی اظهار داشت: در کتابخانه ملی مسکو، چهارصد هزار نسخه کتاب خطی وجود دارد که در ایران نمونه اش را نداریم. این کتاب ها مربوط به علمای شیعه است. علامه اهتمام ویژه ای برای نسخ خطی دانشمندان قدیمی به کار می گرفتند. حضرت علامه روزی هفده ساعت کار کردند و هرگاه می خواستند مطلبی را بنویسند، زمان زیادی را صرف مطالعه می کردند؛ بطوریکه برای نوشتن یک صفحه، شش ساعت زمانشان را صرف می کردند. وی ادامه داد: علامه در وصف همسر خود و در عزای همسرشان می گویند که من دو ماه که از وفات همسرم گذشته است، نتوانستم چیزی بنویسم و قلم از قلم تکان بدهم. مرحوم دشتی از علامه می خواهند که ایشان را نصیحت کنند؛ ایشان در جواب می گویند قدری از توان جوانی تان را برای زمان پیری بگذارید.
شاگرد علامه حسن زاده با اشاره به این که علامه در درگیری سال ۱۳۴۳ در قم، زیر ضربه های کماندوهای شاه قرار می گیرند و مجروح می شوند، بیان کرد: ایشان چهل سال با درد قلب گذران زندگی کردند. علامه خواجه نصیر دوران ما بود. وی درباره برخورد علامه حسن زاده با حوزه کتاب اظهار داشت: یکی از خصلت های علامه در برخورد با ناشران این بود که ناشران و انتشارات را بسیار مهم می دانستند و آنها را در تقریظات خود تکریم می کردند. ایشان به نویسندگان نوپا بسیار اهتمام می ورزیدند. حتی لحظه به لحظه، نویسندگان مبتدی را مورد توجه قرار می دادند.
حسینی آملی خاطره ای از علامه حسن زاده بیان کرد: زمانی که مباحث ایشان درباره ریاضیات انتشار یافت، هنوز کتاب موجود نبود و به دست ما نرسیده بود. ایشان شب جزوه را می نوشتند، بامداد دوستان جزوه را از ایشان تحویل می گرفتند و به تعداد زیراکس می کردند تا در زمان کلاس مطالب را داشته باشیم. گفتند ساعت ۹ بامداد کلاس برقرار باشد. زمانی که آمدند سر کلاس، فرمودند: «برای نوشتن این یک صفحه شش ساعت زمان سپری کردم.»

حسینی آملی اضافه کرد: حسن زاده یک کشاورز زاده بود. ایشان همیشه می فرمودند که من از نوجوانی و جوانی، حواسم را جمع کردم که جوری زندگی کنم که در پیری از گذشته خود پشیمان نشوم. اصل این جلسه ها هم این باشد که ما اصول تربیتی علامه را در زندگی خود به کار ببریم و ایشان را سرمشق قرار دهیم.


منبع:

1401/02/23
23:36:52
5.0 / 5
187
تگهای خبر: كتاب , مراسم , ناشران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پرسی بلاگ